Zeszyty Komunikacji Kulturowej nr 2

Zapraszamy do lektury nowego tomu Zeszytów Komunikacji Kulturowej: Narodziny Nowego Człowieka. Komunikacja w dobie awatarów i cyborgów, pod red. Anny Maj (Wydawnictwo Naukowe ExMachina, Katowice 2011). Książka zawiera prace członków i przyjaciół Koła Komunikacji Kulturowej, które prezentowane były na konferencji Narodziny Nowego Człowieka w ramach Festiwalu Nauki w 2010 roku. Teksty odpowiadają na pytania o kondycję człowieka, ewoluującą wobec przemian komunikacyjnych i technologicznych, a zwłaszcza - procesów cyborgizacji, robotyzacji, wirtualizacji i usieciowienia. Artykuły dotyczą tak różnych wątków, jak sztuka interaktywna, design, światy wirtualne i gry komputerowe, tożsamość w sieciach społecznych, zachowania nowomedialne polityków, eksperymenty z zakresu cyborgizacji i neurocybernetyki. Każdy Czytelnik zainteresowany zmianami w kulturze pod wpływem mediów i technologii znajdzie tu coś dla siebie. Zapraszamy do lektury!


Pobierz plik PDF.

 

narodziny nowego czlowieka

Narodziny Nowego Człowieka

Interdyscyplinarna konferencja Koła Komunikacji Kulturowej UŚ

Opieka merytoryczna: dr Anna Maj

Narodziny Nowego Człowieka

W kwietniu 2010 roku w ramach Festiwalu Nauki Koło zorganizowało interdyscyplinarną konferencję "Narodziny Nowego Człowieka". Zaprosiliśmy gości specjalnych z różnych uczelni. Do realizacji projektu przygotowywaliśmy się od października. Wybraliśmy się m.in. w odwiedziny do studentów Koła Biomechaniki Politechniki Śląskiej. Nawiązaliśmy kontakty ze studentami z Akademii Górniczo-Hutniczej i Akademii Sztuk Pięknych. Podstawową ideą konferencji było nawiązanie dialogu humanistów z inżynierami, projektantami i informatykami, współtworzącymi nowe technologie, które rozwijają współczesną wizję interakcji człowieka z komputerem, tworzą inteligentne roboty i nowoczesne protezy. Kwietniowej konferencji towarzyszył wykład dr. Zbigniewa Nawrata ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i prezentacja robotów firmy RoboNET. Przygotowujemy publikację książkową najlepszych artykułów z konferencji w serii Zeszyty Komunikacji Kulturowej (nr 2).

Gość specjalny

Zbigniew Nawrat jest fizykiem teoretykiem (ukończył Uniwersytet Śląski w 1984), który całe swoje życie zawodowe związał z medycyną (doktorat na śląskiej Akademii Medycznej w 1997). Autor pionierskich prac badawczych w dziedzinie sztucznych narządów, głównie protez serca: zastawek i pomp krwi. Komory wspomagania serca POLVAD zostały wdrożone klinicznie w 1993. Jest ojcem robota kardiochirurgicznego Robin Heart – pierwszego polskiego i europejskiego robota do operacji serca. Wprowadził i rozwija z zespołem medyczne zastosowania technologii wirtualnej przestrzeni oraz metody symulacji operacji chirurgicznych. Pracuje w Śląskim Uniwersytecie Medycznym, gdzie prowadzi jedyne w Polsce zajęcia ze studentami z przedmiotu „sztuczne narządy” oraz w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii, gdzie kieruje stworzoną przez siebie Pracownią Biocybernetyki i jest równocześnie dyrektorem Instytutu Protez Serca oraz dyrektorem naukowym Centrum Doskonałości ProCordis.

Utworzył pierwszy w Polsce zakład produkcji robotów Robin Heart Service. Jest członkiem Sekcji Biomechaniki PAN, a także twórcą i organizatorem wielu konferencji i warsztatów, takich jak np. BioMedTech Silesia, Roboty Medyczne, Warsztaty Chirurgiczne. Organizuje również otwarte spotkania w Kawiarni Artystycznej DMiT w Zabrzu lub FRK z cyklu Konfrontacje, które są zderzeniem wizji pacjenta, naukowca i lekarza w różnych dziedzinach. Inicjator i lider przedsięwzięcia budowy centrum naukowo-badawczo-wdrożeniowego i edukacyjnego o nazwie Centrum BioMedTech Silesia (2007). Autor i współautor kilku książek oraz ponad 200 artykułów, doniesień naukowych i wystąpień na konferencjach zagranicznych. Uznany popularyzator nauki. Obecnie adiunkt w Katedrze Kardiochirurgii i Transplantologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, a także dyrektor Instytutu Protez Serca FRK, Kierownik Pracowni Biocybernetyki IPS FRK. Laureat licznych nagród, w tym: Złoty Krzyż Zasługi - Zabrze, 1997 r., skrzydła w plebiscycie Super Expresu 2003, Laureat Loży Liderów "Trybuny Śląskiej" 2003, Honorowy Złoty Inżynier Przeglądu Technicznego 2007, wyróżnienie im. Św. Kamila 2008.

Zeszyty Komunikacji Kulturowej nr 1

Zapraszamy do lektury naszej pierwszej publikacji elektronicznej Amatorzy kontra profesjonaliści. Nowe formy komunikacji w kulturze współczesnej, która dostępna jest w naszym serwisie oraz w serwisie Wydawnictwa Naukowego ExMachina.

Pobierz plik PDF.

 

Amatorzy kontra profesjonaliści

Nasz blog

Zapraszamy także do lektury naszego blogu. Możesz pomóc w jego edycji. Zamieszczamy tam najświeższe informacje dotyczące naszych działań i zainteresowań. Oto adres: http://komunikacja.wordpress.com
.

 

Napisz do nas

kolokomunikacjikulturowej@interia.pl

Koło naukowe

Koło Komunikacji Kulturowej

Praktyki studenckie

Plany zajęć

Najnowsze publikacje

Afiliacje

Ważne linki

100 $ Laptop

Projekt zrealizowany przez MIT Media Lab dla UNESCO, którego celem jest dostarczenie najnowszych technologii społeczeństwom marginalizowanym w procesie globalizacji. Projekt zakłada masową produkcję tanich laptopów (u góry na zdjęciu), które będą dostarczane do szkół w biednych częściach świata.

100 $ Laptop